Akademia triathlonu i GP Poznania w przełajach

By , 23 stycznia 2011 14:36

Tegoroczna impreza w Suszu zapowiada się na nie lada atrakcję w skali całej Polski. Będzie to na pewno największa impreza triathlonowa w kraju – do tego dystans, który stanowi nie lada wyzwanie dla nie jednego triathlonisty o pozostałych zapaleńcach rowerów czy biegania nie wspominając.

Organizatorzy chcąc maksymalnie popularyzować wydarzenie postarali się o dodatkowe atrakcje związane z zawodami. Oprócz udziału gwiazd, które z pewnością sprawią, że będzie to wydarzenie medialne, postanowiono wspomóc amatorów oferując im dwie formy wspomagania treningu:

1 – internetowe wydanie akademii triathlonu z programami treningowymi – tutaj wg mnie popełniono ogromy błąd, mianowicie aby się dostać do jakiejkolwiek treści serwisu trzeba się zalogować i … zapłacić – wg mnie to duża przesada ale cóż widocznie przyświecała zasada biznes to biznes – nie wiem czy w tym przypadku jest to właściwe podejście jeżeli chce się popularyzować dyscyplinę.

2 – „realne” wydanie akademii triathlonu – w największym miastach w Polsce postanowiono stworzyć cykl treningów przygotowujących do finału czyli 1/2 IM w Suszu.

Z uwagi na fakt, że jednym z tych miast jest Poznań oraz moje rozleniwienie obejmujące ostatnie tygodnie postanowiłem zainwestować 250zł miesięcznie i spróbować. Dzisiaj jestem po pierwszym tygodniu treningów i chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Ogólna moja ocena jest co najmniej dobra a wynika to z następujących rzeczy:

 • relatywnie mała grupa – 8 osób – przy założeniu że zawsze kogoś nie ma jest bardzo kameralnie
 • nie ma w grupie tzw. wyjadaczy tym samym poziom jest w miarę wyrównany – wiadomo jedni lepiej pływają, drudzy biegają inni jeżdżą ale wszyscy mają świadomość, że trzeba dużo pracować aby ukończyć 1/2 IM
 • regularny system treningów zmuszający do systematyczności
 • Filip – sympatyczny i doświadczony trener, który mam nadzieję doprowadzi nas do mety.

Zajęcia w ramach akademii obejmują w cyklu dwutygodniowym: 3x basen, 2x rower, 2x bieg i 1x ogólno rozwojowa siłownia. Istotne jest to, że treningi to przede wszystkim technika i trenowanie z głową, a nie tylko pokonywanie kolejnych kilometrów – które to w ramach zadań domowych musimy robić już we własnym zakresie. Także mam nadzieję, że te wszystkie elementy w połączeniu z determinacją doprowadzą mnie do realizacji wyzwania, które sobie narzuciłem – mety w Suszu.

Przy okazji treningu biegowego w sobotę wzięliśmy udział w kolejnym starcie w ramach GP Poznania w biegach przełajowych. Tym razem pogoda wyjątkowo dopisała (oczywiście nie zabrakło atrakcji pt oblodzone odcinki trasy – ale w końcu to przełaje). Ja z uwagi na formę nie liczyłem na cuda –  udało się uzyskać 23:17 co dało mi 198 miejsce na 435 startujących.

W miarę rozwoju treningów będę dzielił się kolejnymi spostrzeżeniami.

Hurpa

ks

2 Responses to “Akademia triathlonu i GP Poznania w przełajach”

 1. przemo pisze:

  Takie treningi w niewielkich grupach pod okiem instruktora to może być świetne doświadczenie tym bardziej że mało jest dostępnych planów treningowych do triathlonu.
  Czekamy na kolejne info.

  Hurpa!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Panorama Theme by Themocracy

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com